Öne Çıkanlar istanbul federal altın zam ipekyolu başkanlık Türkiye

Yapay zeka insan beynindeki resimleri yeniden oluşturdu

Çalışma Japonya’da bulunan Kyoto Üniversitesi’nde Yukiyasu Kamitani liderliğindeki bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Ekip işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanarak beynimiz tarafından elde edilen görüntüler yeniden kurulabildi. Ekibin yürüttüğü çalışmaya dair bulgular Bio Rxiv’de yayımlandı. Derin bir sinir ağı (DNN) olarak da bilinen yapay zeka ile yeniden yaratılmış birçok görüntü makalede sunuldu. Her görüntü, DNN tarafından piksel piksel yeniden oluşturuldu ve ilk görüntüyü andıran görüntüler üretildi.

ilk görüntüyü andıran görüntüler üretildi.Bilim insanları çalışmaya dair yaptıkları açıklamada beyindeki hiyerarşik görsel bilginin algısal ve öznel görüntüleri yeniden yapılandırmak için etkili bir şekilde birleştirilebileceğini kaydetti.


Araştırma, beyin aktivite kalıplarının sinyal kalıplarına dönüştürülebileceğini bulan aynı ekibin önceki çalışması üzerine kuruldu.Başka bilim insanları da bu alanda çeşitli çalışmalar yürütüyor.

The University College London’da beyin görüntüleme uzmanı olan Prof. Geraint Rees The Times’a verdiği demeçte, “Bu yeni çalışma daha önce yapılan çalışmalarda ilerleme kaydedilmesini sağladı” dedi. Bu son çalışmada araştırmacılar üç denek (33 ve 23 yaşlarındaki iki erkek ve 23 yaşında bir kadın) kullandı. Deneklere posta kutusu ve aslan gibi şeylerin resimlerinin yanı sıra geometrik şekiller ve alfabeden harfler gösterildi. Görüntüler bir fMRI tarayıcıdaki bir ekrana yansıtıldı ve deneklerin kafaları sabitlendi. Her biri birden fazla tarama oturumunda yer aldı ve bu oturumların her biri 10 ay boyunca en fazla 2 saat sürdü.


Katılımcılar ilk deneyde dinlenmeden önce her bir görüntüye birkaç saniye baktı. Bir sonraki deneyde, daha önce gördükleri görüntülerden birini hatırlamak ve bunları aklında hayal etmek zorundaydılar. Araştırmacılar daha sonra, DNN kullanarak, fMRI tarayıcısı tarafından kaydedilen sinyallerin şifresini çözmeye çalıştılar; böylece katılımcıların gördüklerinin bilgisayar tarafından yeniden oluşturulmuş bir görüntüsü elde edildi.

Ekip, “Yaklaşımımız beyin faaliyetini görüntülere çevirerek iç dünyamıza eşsiz bir pencere sağlayabilir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol