Öne Çıkanlar ziyaret baykal Brexit dünya MUSUL işkence edevlet

NASA: Dünyanın manyetik alanında gizli geçitler tespit ettik!

Portallar kısaca uzay zamanda beliren yarıklar olarak tanımlanıyor. Tıpkı kestirme yollar gibi bu uzay zaman yarıkları kullanılarak istenen yere daha kısa bir sürede ulaşabilmek mümkün. Buraya kadar anlatılanlar filmlerde görülse de bilim insanları tarafından solucan delikleri, yıldız kapıları ve portallar uzun bir süredir araştırılıyor.

manyetik-alan-gizli-gecit


Bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştüren açıklama ise NASA’dan geldi. Dünya’nın manyetik alanında keşfedilen portallara NASA tarafından X noktaları ismi verildi. Bu noktalar elektron yayınımı bölgeleri olarak tarif ediliyorlar. NASA bilim insanlarından Jack Scudder konuya dair yaptığı açıklamada, “ Keşfedilen bu bölgeler Dünya’nın manyetik alanının Güneş’in alanıyla birleştiği noktalarda, kesintisiz bir yol oluşturacak biçimde bir araya gelerek gezegenimizden Güneş’in atmosferine kadar 150 milyon kilometre kadar uzanıyor” dedi.

earth-wind-in-space-232310


NASA tarafından THEMIS uzay aracı ile Avrupa Cluster uydusu vasıtasıyla yapılan ölçümler neticesinde hergün bu 150 milyon kilometrelik alanda yüzlerce portalın açılıp kapandığı tespit edildi. Bu portalların çoğu oldukça küçük ve ömürleri kısa. Ancak bu portallar arasında hiç kapanmadan genişleyebilen ve oldukça büyük boyutlara sahip olanları da bulunuyor.
Güneşten gelen enerjik parçacıkları portalların oluşturduğu açıklıktan geçerek atmosferin üst katmanlarını ısıtabiliyor, kutup ışıklarını oluşturuyor ve jeomanyetik fırtınaları tetikleyebiliyor. Parçacıklar X noktaları üzerinden Güneş’ten Dünya’ya manyetik alan transferi sağlıyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Önemli degil 3 hafta önce

Kaynak?