Öne Çıkanlar ziyaret baykal Brexit dünya MUSUL işkence edevlet

6 Aralık’ta Dünya’ya Yakın Bir Asteroid Geçişi Yaşanacak

3200 Phaethon adı verilen asterodin ismi Yunan mitolojisinden gelmektedir. Yunan mitolojisinde Phaethon Helios’un oğludur ve bir tanrıdır. Phaethon’unhikayesi ise dünya açısından pek de iç açıcı değil. Dünyayı ateşe veren Phaethon bu eylemi sebebiyle tanrılar tarafından yok edildi.

16-aralikta-dunyaya-yakin-bir-asteroid-gecisi-yasanacak1


Nasa tarafından asteroidin radarlarla gözlemlenebilmesi için şimdiye kadar elde edilmiş en iyi fırsat olduğu vurgulandı. Nasa yapacağı çalışmayla asteroidin ayrıntılı görüntülerini elde etmeyi umuyor. Asteroidden elde edilen görüntüler 3B model elde edilmek için kullanılacak.


Phaethon’un yaklaşık olarak 5 kilometre olduğu düşünülüyor. Bu da onu şimdiye kadar dünyanın yanından geçen tehlikeli asteroidler arasında üçüncü sıraya yerleştiriyor. 1983 yılında NASA tarafından keşfedilen bu asteroidin Dünya’ya son yaklaşma tarihi 2007 yılında gerçekleşti.

16-aralikta-dunyaya-yakin-bir-asteroid-gecisi-yasanacak2


Asteroid gezegenimizin 10 milyon kilometre yakınından geçiş yapacak. Bu oldukça yakın bir mesafe. Ay’ın yaklaşık olarak 27 kat ilerisine tekabül ediyor. Ancak panik yapacak ya da acil durum oluşturacak kadar yakın bir mesafe değil. Bununla beraber bir önceki 2007 yılındaki geçişinden daha yakın mesafeden geçiş yapıyor.


NASA asteroidin keşfedilmesinden itibaren en yakın geçişin 2017 yılında gerçekleşeceğini duyurdu. Bu sebeple yapılacak olan gözlemlerde yeni etkinliklerin tespit edilmesi söz konusu olabilir. Phaethon’un yörüngesi ile göktaşları arasında benzerlik sebebiyle asteroidin 13 ile 14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan Geminids meteor yağmurundan sorumlu olduğu düşünülüyor. Ancak meteor fırtınalarına genellikle kuyruklu yıldızlar sebep oluyor.

16-aralikta-dunyaya-yakin-bir-asteroid-gecisi-yasanacak

Kuyruklu yıldızların arkasında atmosferde yanan enkazlar bulunuyor. Asteroidlerin buna sebep olmaması gerekiyor. Bu sebeple Phaethon diğer asteroidlerden daha farklı bir yapıya sahip. Aslında Phaethon bir asteroid değil ölü bir kuyruklu yıldız. Bu nedenle dünyaya olan yakın geçişi gökbilimcileri heyecanlandırıyor. Phaethon’un önümüzdeki süreçlerde dünyaya daha yakın geçeceği zamanlar da olacak. Bir sonraki yakın geçişinin tarihi 2050 yılına denk geliyor. 14 Aralık 2093 yılında ise gezegenimizin 3 milyon kilometre yakınından geçecek.


Kaynak: http://www.iflscience.com/space/an-asteroid-is-going-to-swing-past-earth-on-december-16/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol