Katar senaryosu çöktü. Irak ve Suriye konusundaki belirsizlik devam ediyor. Bu arada, PYD’nin eline geçen ABD silahlarının akıbeti meçhul. Tabi DEAŞ’tan ele geçen silahların da. Kontrol dışı teröristler, silahlar, para ve mühimmat, bölge devletleri için olduğu kadar dünya için de bir tehdit.. Besledikleri kuzgunlar dönüp kendilerine saldırabilirler..

Geçenlerde The Guardian gazetesi ekinde, operasyon tamamlandığında Kürtlerin evlerine dönmek zorunda kalacaklarını yazdı ve “şimdi sınırları yeniden çizme hayalleri kurmanın zamanı değil” dedi.

Oyun bittiğinde şahlar, filler ve piyonlar toplanır, yeni bir oyuna kadar kutusuna kapatılır. 

ABD’nin Katar hamlesi de, Şam hamlesi de boşa çıktı.. Erdoğan, Katar’a sahip çıktı ve özellikle PYD konusunda sert tepki verdi: “Faturayı, onlara silah ve destek verene çıkartırız” dedi.

Barzani, bölgede ABD’nin himayesinde, PYD eli ile yeni bir Kürt devleti kurulacağı endişesine kapıldı ve alelacele referandum kararı aldı. Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti Mısır’ı ve Arap yarımadasındaki işbirlikçileri heyecanlandırdı. Suudi Arabistan bölünecek, Katar’a el konulacak, Körfez’de federatif bir yapı oluşturulacak ve BAE bu yeni oluşumun merkez ülkesi olacaktı. İsrail ve Mısır’ın desteklediği Dahlan Senaryosu başlamadan bitti.

Bölgede bir Suud-İran savaşı bekleniyordu.

Bu arada; Suudi Arabistan’da sessiz sedasız bir saray darbesi yaşandı.

ABD ilk hamlede aldıkları ile kaldı. Plana Ankara karşı çıktı. Moskova Ankara’yı desteklemekle kalmadı, İran’ı da yanına alarak yeni bir Suriye senaryosu hazırlandı.

Ve bugün Türkiye Suriye’de, ABD Suriye’de her istediğini yapamaz. PYD’ye devlet verilmeyecek ve PYD o silahları iade etmek zorunda kalacak.

Suudi Arabistan bu kâbustan kurtulmanın yolunu ararken, Mısır, İsrail ve BAE fazlası ile angaje oldukları bu senaryoda ABD ve İngiltere’den gelecek kurtuluş reçetesini bekliyorlar..

Yanlış hesap bu sefer Bağdat’tan değil, Musul’dan dönecek, Şam’dan dönecek.

Farketmişsinizdir; Fransa, Katar ve Suriye konusunda ABD ve İngiliz siyasetine mesafeli duruyor. Sonuçta Fransa AB ve NATO üyesi ama süreç kendileri açısından oldukça sıkıntılı gelişiyor. Böyle giderse, 2-3 yıl içinde BM, NATO ve AB’nin işlevini yitireceği, Dolar ve Euro’nun çökeceğini söyleyenler bile var.

Devamı...http://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/abdurrahman-dilipak/suriyedeki-ser-ittifaki-yerle-bir-20309.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol