Geçen hafta, kendi otokrasisini temin etmek için teokrasiye, ABD desteği ve babasının teyidi ile Suudi Arabistan'da bir nevi “darbe” yapan Muhammed bin Selman'ı izledik. Adeta kanlı bir “Arap Baharı” süreci yaşayan Ortadoğu coğrafyasında batının isteği istikametinde kansız bir sözde bahar yaşanıyordu.

Lünban'da yaşanan Hariri istifası adeta bölge ülkeleri için bu dakikadan sonra her bölge ülkesinin iç işlerine Suudların karışacağının doğrudan delili idi. Zira; Suud'da yaşanan veliaht değişimi sonrası ABD etkisinde ve isteğinde bir sürecin başlayacağı aşikardı... Akabinde uluslararası arenada, özellikle ABD içerisindeki unsurlardan birisi olan “sermaye” sahiplerinin istekleri istikametinin tersinde gelişmeler olmaya başladı. Sanki ABD Ortadoğu'da sermaye sahiplerini tasviye ediyor ve yerine ulusculara alan açıyordu. Veliaht prens Muhammed bin Selman'ın CV'si ne baktığımızda da bu tesbit kendini teyit ediyor. Ortadoğu özetle Pentagon ve CIA arasında şekilleniyor!

4 Kasım’da; Lübnan Başbakanı Hariri yanında “Suudi veliaht prensi olduğu” halde, Riyad’taki Ritz Otelinden El-Arabiya televizyon kanalına canlı bağlanarak istifa ettiğini açıkladı. Başkaları tarafından yazılıp önüne konulan metni okuduğu belli olan Saad Hariri ( Cümle yapısı itibari ile önemli farklılıklar var) birden Hizbullah’ın bakanlarını da içine alan bir hükümetin başı olduğunu unutuverdi. Sanki bir Suud üyesi ve İran düşmanı gibi sert açıklamalarda bulundu. Halbuki referansını İran İslam devriminden alan Hizbullah uzun süredir tartışmasız Hariri'nin önemli müttefiki idi... Burada Suud veliahtının etkisi çok etkin şekilde gözüküyordu ve inkarı mümkün değildi. Hariri; konuşmasının sonunda suikaste uğrayan babasına atıf yaparken adeta dünya kamuoyuna canım tehlikede mesajı veriyordu.

Bölgede inşaa edilmel istenen süreç Şii-Sünni savaşı hedefi istikametinde vahabi olarak nitelendirilebilecek Suud'da önce bir Sünni lider yaratma aşamasında. “Ilımlı İslam” çıkışı ile Muhammed bin Selman bu tanıma uygun ve gönüllü olduğunu ilan ediyor.


 

Onlarca prens; milyarlarca dolar para ve bir çok kritik yatırımı bloke eden veliaht adeta yaptığı faaliyetler istikametinde hem iç siyasete hem dış siyasete ve bölgeye mesaj verdi. Mesaj net; Riyad'da bir saray darbesi yapıldı ve istikamet yine, yeniden batı!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Şamil 1 ay önce

Suud ların; batıya yönelim, ılımlı islama geçiş, robota vatandaşlık verme gibi şirinlik yapmaya çalışmasının bir tek açıklaması olabilir! “Petrol Tükenmek üzere”! . Petrol biterse 2. Alternatif “LNG” dir. Yani rezerv konusunda dünya 1. Si Katarın Lng’si. Suud ların Katar’a saldırmalarıda bunun en büyük kanıtıdır..