Eskiden otolarda teyp olmazdı. Cüzdanınıza göre alırdınız. Oto elektrikçileri de takar, üç beş kuruş nasiplenirlerdi.. Şimdilerde beyni başka yerde, hoparlörü başka, göstergesi ayrı yerde. Direksiyondan bile idare edilebiliyor. Çalınsa da para etmediğinde hırsızlığı da tarihe karıştı. (Emekli oldular diye ümit ediyoruz.)

Teypler entegre oldu. Fonksiyonları da arttı. Sanki karmakarışık oldular. Otomobiller de çok gelişip arıza yapmaz olduklarından, oto elektirikçileri, Tuningciliğe evrildiler. Yeni nesil teyplerin ekolayzır, fayn tuning, balance, timing gibi, standart eğitim ile almadığımız bilgilerle yönetilebilecek özellikleri var. Henüz tanıştığınız bir sistem olsa da, algoritmalarda o kadar ustalaşılmış ki, karga kadar beyni olan biri, mükemmel kullanabiliyor. Karga dedim diye küçümsediğimi düşünmeyin. Hani şu, trafik lambası tepesinden ceviz atıp, araçların kırmasını sağlayıp, lezzetli parçacıkları mideye gönderen kuş. Bir çok insan, beyninin, karganınki kadar alanını kullanmakta.

-Bu nasıl yahu? Deyip, teybin fonksiyonlarına 3 dakika sonra ulaşabiliyorsunuz. Bir de yeni nesil veletler oturmaya kalsın direksiyona. Olayın profesörü olmaları 3 dakikada. Dedim ya hayranım oto üreticilerine. Yeterki karga kadar beyniniz olsun. Yeterki algılarınız açık olsun.

Hayatın her alanı böyle. Menfur (Nefret edilen demek, ama mana daha kuvvetli değil mi?) 15 Temmuz 2016’dan tam 10 yıl önce Twitter kullanıma açıldı. Gündemden haberimizin olması, 30 saniye alıyor. 1998’de tanıştığımız Google ile, ayrıntılara ulaşmanız 30 saniye. İçeriği okumanız ise size bırakılmış. 120 saniye diyelim. Toplamda 3 dakika içinde konunun uzmanı olarak konuşabilirsiniz.

Sosyal medya araçları ne kadar geliştiğiyse, görsel paylaşım araçları da o kadar gelişti. Görsel hazırlama araçları inanılmaz. Başkasına ait bir gövdeye sizin kelle-i şerifinizin yerleştirilmesi çok çok kolay. Size ait seslerin birleştirilerek yeni bir metin okuyormuş havası verilmesi, normal şahıslar için de mümkün artık. Açık kullanımdaki bir programla siz de yapabilirsiniz. Örnek programı buradan indirebilirsiniz.

Photoshop denilen, her hangi bir fotoğrafı yeniden şekillendirmek içinse, buyrun buraya bir göz atın.

Etrafımızda her şeyi kötü niyetli mi? Değil elbette.

Marina Amaral’ın renklerdirdiği şu kareye bakar mısınız? Sanki bugün çekilmiş. Oysa 21 Ağustos 1945’de, melun Amerika’nın Hiroshima’ya uğramasından, sadece 15 gün sonra çekilmiş.

Bunların hepsi birer nimet. 21. Yüzyılda bize bahşedilen.

Sosyal medyada bize servis edilenlerin üzerine atlamadan önce, kontrol etmek de mümkün. Görsel paylaşımların asıl kaynağını buradan değerlendirebilirsiniz. Mazeretimiz kalmadı. Hesabımız çetin olacak.

Yeterki beynimizin karganınki kadar olanını kullanalım efendim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol