Öne Çıkanlar istanbul federal zam altın ipekyolu başkanlık Türkiye

Çoşkun: "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturu ile hizmet ediyoruz...

Sayın Çoşkun, yıllardır AK Parti çatısı altında ve yerel yönetimlerde önemli görevler almış birisi olarak belediyecilik anlayışını nasıl görüyorsunuz?

      Öncelikle bu konuda şunu söylemek gerekiyor.  Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile "Biz sadece bugünün şehirlerine, bugünün insanına, bugünün Türkiye'sine karşı sorumlu değiliz. Bizler bugünden yarını imar etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz"  

      Yerel yönetimlerde görev aldığım süre boyunca, gerek AK Parti teşkilatları olarak gerekse şahsım bu hassasiyete maksimum derecede ihtimam gösterdik. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet anlayışını görev aldığımız noktalarda hayata geçirmeye çalıştık. Allah ömür verdiği sürece de bunun gayreti içerisinde olacağız. 

      Türkiye’deki belediyecilik anlayışına gelecek olursak, 15 yıldır şehirlerdeki gelişmişliği, yatırımları, yolları vs. sadece birkaç cümleye sıkıştırmaya çalışmak haksızlık olur. Zira gerçekten büyük bir atılım dönemi yaşadık. 

       Çünkü AK belediyecilik gerçek anlamda bir hizmet belediyeciliğidir. Çocuğun, gencin, kadının, yaşlının, darda ve zorda olanının yanında olan bir belediyecilik anlayışıdır. Sosyal belediyeciliği en ücra noktalara kadar taşıyan, toplumu kucaklayan, çevreyi ve dokuyu kucaklayan bir bakış açısı ile belediyecilik yapan bir anlayıştır. 
Bunu da artırarak devam ettirme azmi ve kararlılığı içerisindeyiz.

        Bu konuda tecrübeli bir isim olarak yerel yönetimler hakkında bundan sonraki öngörüleriniz nelerdir?

        Artık dünyada ve ülkemizde yerel yönetimlerin geldiği nokta, geliştirdiği sosyal projelerle ve direk hayata etki edecek projelerle değerlendirilecek. Yerel yönetimlerin toplumsal hayattaki fonksiyonu ve görevleri tartışılacaktır. 

         Şu anda tartışılmadığını ya da etkin olmadığını söylemiyorum. Fakat gelişen ve değişen süreç, bundan sonra bu durumun daha fazla tartışılacağını gösteriyor. Çünkü artık tüm dünyada sadece ülkeler arasında değil, şehirler arasında da bir rekabet başlamış durumda. 

          Tüm dünyada merkezi yönetimlerin yerel yönetimlere bu konuda daha fazla yetki verdiklerini çok net bir şekilde görmekteyiz. Hele ki Türkiye gibi büyük bir coğrafya ya sahip olan bir ülke için, bu kadar hızlı gelişen teknolojı ve bu teknolojıye adaptasyon sürecinde bu yarışın hız kazanacağı aşikardır. 

       Bu konuda halihazırdaki AK Parti belediyelerinin performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

      AK Partili belediyelerimiz yaptıkları hizmetlerle, yeni projeleriyle, başarılı politikalarıyla, kazandıkları bölgesel ve dünya ölçekli ödüllerle gündeme gelirken, diğer belediyeler usulsüzlüklerle, yargıya intikal eden davalarla, yolsuzluklarla, operasyonlarla gündeme gelmektedirler.

     Ülkemizde 1397 belediyeden 884'ünün AK Parti tarafından yönetiliyor olması, bu gerçeğin milletimiz tarafından da teyidi anlamına geliyor. Gerçekten de tıpkı hükümette, tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi belediyecilikte de rakiplerimizle değil biz kendi kendimizle yarışıyoruz. Öyle ki kendimizi rakiplerimize göre ayarlamaya kalksak, yaptıklarımızın yarısına bile ulaşamayız. Aramızda o derece büyük bir fark var. Önümüzdeki seçimde de Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile çıtayı daha da yükseltiyoruz, milletimizin gönlünde daha fazla yer edinmek için de yeni projeler üretmek, şehirlerimizi daha yaşanabilir çağdaş kentler haline getirmek adına hergün uğraş veriyoruz.

Çıtayı daha da yükseltmekten kastınız nedir? Yani evet yeni projeler, yeni çalışmalar dediniz ama bunlar hakkında biraz fikir verir misiniz?

      Şuna dikkat çekmek istiyorum. AK Parti olarak milletimizle olan güçlü bağımızı, tepeden inme değil de tabandan gelen siyaset hikayemize borçlu olduğumuz bir gerçektir. Belediyecilik anlayışımızda millete hizmet etmenin sadece yol yapmaktan, su, kanalizasyon, ulaşım sorunlarını çözmekten ibaret olmadığını aynı zamanda gönülleri de yapmaktan geçtiğini yaşayarak gördük. Ve bunu 15 yıl içerisinde artırarak devam ettirdik. 

      Biz bu anlayışla yola çıktığımız için şehirlerle birlikte zihniyetleri de değiştirdik. Zihniyetlerin değişimi ile çıtada yükseldi ve halk da artık doğal olarak bizden daha fazla şey beklemeye başladı. 

      Bir yandan şehrin ve milletin günlük ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da geçmişin ihyasını ve geleceğin inşasını da gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. AK Parti belediyeleri şehirlerde geçmişimizin izlerini taşıyan tüm yapılara sahip çıkarken, kentsel dönüşüm projelerine ortaklık ederek geleceği de inşa etmeye çalıştı. 

      Yalnız sadece yapılan bu yapılardan bahsedersek yine eksik bırakmış oluruz. Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak trafikte, toplu taşımada, belediyecilik hizmetlerinde vs. bir çok alanda uygulamaları hayata geçirdi.

      Bunların artırılarak devam edeceğini ve çıtamızı yükselterek akıllı şehir projelerini artıracağımızı ilk aşama olarak söyleyebilirim. 

      Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturu ile insanların hayatlarını kolaylaştıracak hizmet ve projeler hazırlıyoruz. 

Adana'nın en büyük merkez ilçelerinden birisinde Meclis Üyeliği yapıyorsunuz. Adana da belediyeciliği ve genel siyaseti kısaca değerlendirir misiniz?

    Şahsımın meclis üyeliğini ifa ettiğim Seyhan Belediyesi CHP tarafından yönetilen bir belediye. CHP yönetiminde olmasına rağmen biz kentlilik bilinci ile elimizden geldiğince yenilikçi projeler üretmeye ve bu minvalde üretilen projelere destek verme gayretindeyiz.

     Ne kadar başarılı oluyorsunuz derseniz bu konuda çok başarılı olunduğunu söylemem zor. Ne yazık ki; Türkiye'nin bir çok yerinde de olduğu gibi burada da muhalefet iktidarı ötekileştirme derdinde. Bizler yapılan hizmetlerin Türkiye'ye ve Adana'ya yapıldığı bilinci ile yinede elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Gördüğümüz eksiklikleri ve hataları her fırsatta gerek belediye meclisinde gerekse çeşitli platformlarda seslendiriyoruz. Burada ki nihai amacımız kesinlikle mevcut belediyeye haksız bir eleştiri yapmak değil, iyi hizmetlerin yapılmasına vesile olmak adına yapıcı eleştiriler ve gayretlerdir. Bu tavrımızdan da asla taviz vermeyeceğiz.

    Genel olarak bakmak gerekirse, Adana ne yazık ki belediyecilik anlamında çok büyük hizmetler alamadı. Kent yeterince gelişemedi. Hala şiddetli bir yağmurda su kanallarına dönüşen ana artellerimiz var ne yazık ki... Çok değil 10 yıl önce Türkiye'nin en büyük 5 ilinden birisi olarak gösterilen Adana bugün çok gerilerde kalmış durumda. Yanı başımızda Gaziantep, Şanlıurfa çok çok gerilerden gelerek başarılı Ak Parti belediyeleri sayesinde adeta kentsel anlamda çağ atladı. Ancak Adana bu gelişimi gösteremedi. Önümüzde ki dönem Büyükşehir Belediyesi'nden başlamak üzere Ak Belediyecelikle daha geniş anlamda tanışacağından emin olduğum Adana bu bahsettiğim açığı kısa sürede kapatacaktır. Şehir tüm dinamikleri ile buna uygun bir zemine sahiptir.

    Siyasi anlamda da bir kaç cümle kurmak uygun olacaktır. Öncelikle partimiz gerçekten Adana özelinde de çok şanslı. Başta Sayın Bakanımız gibi önemli bir devlet adamının Adana'da yer alıyor olması önemli bir şans. Diğer taraftan AK Parti İl Başkanımız Sayın Fikret Yeni beyefendi de fedakarane çalışmaları, gecesini gündüzüne katarak yaptığı çalışmaları ve kucaklayıcı tavırlarıyla yine partimiz ve şehrimiz için çok önemli bir şans. Bildiğiniz üzere partimiz şu anda kongre süreçlerinde... Hali hazırdaki ilçe başkanlarımızın hepsi birbirinden değerli ve çalışkan insanlar. Bu dakikadan sonra da bir bayrak değişimi gerçekleşirse yine bayrağı daha yukarı taşıyacak değerli arkadaşlarımızın görev alacaklarından en ufak bir şüphem yok. Zira AK Parti insan sermayesi olarak çok güçlü bir altyapıya sahip. Mahalle temsilcisinden en üst görevlisine kadar vatan bilinci ile yaşayan, donanımlı insanlardan teşekkül bir partiyiz. Bu ailenin ferdi olmak yaşanacak en önemli onurlardan birisi şüphesiz.

Sayın Ali Çoşkun bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediklerinizi ve mesajlarınız almak istiyoruz… 

     15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında, belediyelerin milletle verdiği destansı mücadelenin çok büyük katkısı oldu. Yine Cumhurbaşkanımızın tabiri ile “Aynı zamanda birer demokrasi okulu olan” AK Parti belediyeleri, 15 Temmuz'da bu sıfatlarının hakkını ziyadesiyle vermişlerdir. 

     Bundan sonrada AK Parti’nin hizmet anlayışı ile ülkemiz için mücadele edip ilk olarak 2023 hedeflerine ulaşmanın gayreti içerisinde olacağız.

      Davaların ve hizmetlerin kalıcı, isimlerin ise geçici olduğu bilinci içerisinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyerek çalışmaya devam ettiğimiz sürece Ak Parti olarak ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıracağımızdan şüphe etmiyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol