Öne Çıkanlar ziyaret baykal Brexit dünya MUSUL işkence edevlet

İsrail medyası: Suudi Arabistan da Yahudi toprağıydı

Filistin topraklarını işgal eden İsrail yönetimi, Trump'ın bugün vereceği Kudüs kararıyla, uluslararası bir meşruiyet elde etmeye hazırlanıyor. Müslümanların kutsal beldesi Kudüs, semâvi dinlerin de merkezinde yer alıyor. Trump'ın söz konusu kararı, bütün dünyadaki Müslümanların tepkisini çekeriyor.

İsrail ile Suudi Arabistan başta olmak üzere, Arap devletlerle iyi siyasi ilişkiler tartışma konusuyken, İsrail medyasında skandal bir haber yayınlandı.

2014 yılındaki araştırmayı gündeme getirdiler

2014 yılında, Suudi Arabistan'ın güneyindeki arkeolojik bir çalışmayı esas alan İsrail medyası, Suudi Arabistan coğrafyasının da eski bir Yahudi Krallığı toprağı olduğunu öne süren bir çalışmayı gündeme getirdi. Fransız-Arap arkeologlar tarafından yapılan inceleme sonucunda, bulunan yazıtların kayıp bir Yahudi Krallığı'na ait olduğu öne sürüldü.

İsrail medyasındaki skandal haberin, siyasi gelişmelere paralel bir şekilde ortaya çıkması dikkatlerden kaçmadı.

Arkeologlar ne diyor?

3 yıl önce yapılan çalışma sonucuna göre, İslamiyet öncesi bulunan en eski antik yazıtlar aslında Suriye topraklarında bulunmuş. Ancak söz konusu anıtlar, İslam'ın doğduğu Suudi Arabistan coğrafyasından bu bölgeye getirilmiş. Arapçadan önce kullanılan alfabenin 'kayıp halka' işaret ettiği ifade edilmiş. Yazıtlarla ilgili referans ise bulunamamış.

Araştırmayı destekleyen Fransa'nın Académie des Inscriptions et Belles-Lettres, söz konusu arkeolojik yazılarla ilgili rapor hazırladı. İslam dininin yükselişinden yaklaşık 150 yıl önce yazıldığı öne sürülen alfabenin Yahudi Krallığı'na ait olduğu iddia ediliyor.

Veliaht Selman: Kudüs'ü Yahudilere bırakın

New York Times gazetesi, Suudi Arabistan veliaht prensi Selman'ın, Filistin Devlet Başkanı Abbas'a yönelik vaadiyle ilgili özel bir haber yayınlamıştı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Riyad ziyareti büyük tartışmalara sebep olmuştu. Bu gizli toplantının detaylarına yer veren New York Times gazetesi, Trump'ın isteği doğrultusunda Kudüs'ün tamamıyla Yahudi egemenliğine devredilmesi karşılığında, bağımsız bir Filistin devletini İsrail ve ABD'nin tanıyacağı vaadi Abbas'a iletilmiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol