Öne Çıkanlar istanbul Marmara The Sun siyaset LMny aselsan dünya

İsrail: 40 km içerisindeki İran hedeflerini vuracağız!

İran'ın Suriye'deki varlığından rahatsız olan İsrail yönetimi, sınırlarının 40 kilometre ötesinde bulunan Devrim Muhafızları ve Hizbullah rejimi hedeflerini vuracağını söyledi.

Kuveyt'te yayın hayatına devam eden el-Jarida gazetesinin haberine göre, İsrail'in gizli güvenlik konseptine yer verildi Suriye iç savaşından güçlenerek çıkan Hizbullah'a karşı savaş açmayı planlayan İsrail yönetiminin, İran etkisini bölgede kırmak için yeni bir girişim başlatacağını yazdı. Bu çerçevede İsrail yönetimi, 1967 savaşında Suriye'den işgal ettiği Golan Tepeleri'nden 25 mil (yaklaşık 40 kilometre) uzaklıktaki her İran hedefini vurmayı planlıyor.

Esed'in Moskova ziyaretindeki kritik detay!

Türkiye, İran ve Rusya'nın Soçi'de düzenlenen kritik zirvesinden birkaç gün önce Moskova'ya giden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in olası İsrail saldırısı konusunda Vladimir Putin ile de görüştüğü belirtiliyor.

Şam yönetimi 40 kilometreyi kabul ediyor

Kuveytli gazetenin iddiasına göre, Esed rejimi Moskova'daki ziyaretinde 40 kilometrelik İsrail'in planını kabul etti. Söz konusu plan çerçevesinde, kendi ordusuna ve Şam sınırlarına yönelik bir operasyonun yapılmaması şart koşuldu. 7 yıllık iç savaşta Hizbullah'ı kendi varlığı için kullanan Esed rejiminin, Hizbullah'ı ve İran'a yakın her milis gücünü pazarlık konusu yaptığı öne sürülüyor.

Putin, Netanyahu'yu Moskova'ya çağırdı

Putin ile Esed konusundaki anlaşmanın ardından Putin'in Netanyahu'yu ülkeye davet ettiği iddia ediliyor. Ancak İsrail yönetiminin 40 kilometrelik anlaşmayla sınırlı kalmayacağı ve İsrail'deki bütün İran hedeflerini yok etmeyi planladığına dikkat çekiliyor.

İsrail'in endişesi büyük: DEAŞ'tan sonra kim güçlenecek?

İsrail yönetimi, Suriye'deki güç boşluğunu kimin dolduracağı konusunda endişelere sahip. DEAŞ'ın ülkeden yok olması, en çok işgal devleti İsrail'i etkiliyor. PYD ile anlaşan ABD yönetimi, İran'ın etkisini PKK'yı güçlendirerek kırmak istiyor. Türkiye'nin tüm rahatsızlıklarına rağmen, PKK'lı teröristlere desteğini kesmeyen ABD yönetimi, bölgede İsrail'in güvenliğini sağlamak için işbirliği içerisinde bulunuyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol