Yahudiler ayinlerinde günahlarını kurayla seçilen bir erkek keçiye yükler, arınmak için o keçiyi Kudüs dışında bir uçurumdan aşağı atarlarmış. Bu keçi kurayla seçilirmiş ve Azazel adlı kötü ruhu yatıştırmak için bu ritüel gerekiyormuş.  

Elbette Yahudi değiliz ama bu yöntemi öyle çok benimsedik ki sormayın. Gelişen teknolojiyle birlikte artık kura çekmiyoruz. Her çocuğun elinde bulunan cep telefonlarıyla medyamız seçiyor artık.  
Bir kadının, annenin ve dahası şefkatinden sual olunmayacak bir öğretmenin öğrencisini tokatladığı görüntüleri hepimiz izledik. Bir anne bir kadın ve dahası bu işin eğitimini görmüş, pedagojiyle yoğrulmuş bu insan bu hale nasıl geldi/ getirildi?
Liselerde, özellikle Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerinde bayan öğretmenlerin kaçtığını, tayin için kuyrukta bulunduklarını, gidenin gittiğini, gidemeyenlerin ise norm kadro bulunmadığı için gidemediklerini neden göremiyoruz? Bu durumun sebeplerini neden araştırmıyoruz?  
Öğretmeni/öğretmenleri günahlarımızdan arınmak için günah keçisi ilan edelim. Yetiyor mu? Görevden uzaklaştıralım, aylığından keselim, kademe ilerlemesini durduralım, hatta yerini değiştirip evine uzak bir okula verelim. Toplumca rahatlayalım ve bak bir daha böyle yapan olursa sonu böyle olur diyelim.
Durumu kurtardık mı?
Rahatladık mı?
Çözebildik mi sevgili Milli Eğitim Sistemimizin tüm sorunlarını…
Sendikalı olma dışında hiçbir özelliği olmayan, aman öğretmenlik yapmayayım bir odam olsun, gelenim gidenim olsun, çevre yaparım diyen odasından çıkmayan, işi gücü okul aile birliğine para kazandırmak olan okul müdürleri mi öğretmene yardımcı olacak?
Ayda yılda bir olsa da okulu ziyaret eden öğretmene iyi kötü rehberlik yapan müfettişlerin okula girmesini yasaklayan zihniyet mi öğretmene yardımcı olacak?
Evde; anne babasından her gün bir eşek yükü sopa yiyen, akademik başarısı sıfıra yakın, okuldan mezun olup alacağı o kâğıt parçası dışında hiçbir beklentisi olmayan, dersi dinlemeyen öğrenciye karşı öğretmene kim yardımcı olacak?
Her önüne gelen öğrencinin yüzüne bakıp ya da “Nuh’ u Nebi” den kalma çağdışı yöntemlerle yüzüne bakıp iki dandik soru sorup, vay bu çocuk da özel öğrenme güçlüğü var, yok yok bu çocuk hafif zihinsel dedikten sonra damgalayıp önündeki hazır çuvallardan birine sokan ve bir daha da arayıp sormayan Rehberlik Araştırma Merkezleri mi öğretmene yardımcı olacak?
Okuldaki öğretmenin emdiği sütü burnundan getiren yaramaz çocuğa; “gel bakalım sana bir sosyometri uygulayalım. Hmmm bak bir daha yaramazlık yapma” diyen Rehber öğretmenler mi öğretmene yardımcı olacak?
Beş kuruş daha fazla bağış koparmak için okulun neredeyse teslim edildiği, kıt eğitim öğretim bilgisiyle öğretmene yöntem ve teknik tavsiye edecek duruma getirdiğimiz veli mi öğretmene yardımcı olacak?
Her hareketi anında BİMER, alo 147 gibi gammazlama birimlerine bildirilen, öğrencisine neden ödevini yapmadın? Sorusunu soramaz hale getiren MEB mi öğretmene yardımcı olacak?
Üye sayımı arttırayım, siyasilerle bir iki poz vereyim, “belki sivrilip göze girer milletvekili olurum ölümlü dünya birader” diyenlerin yönettiği, okullara takvim dağıtmaktan öte bir vizyonları olmayan eğitim sendikalarının yöneticileri mi yardımcı olacak öğretmene?
Ne söylediği anlaşılmayan, alanın dertlerinden uzak masa başında ürettiği uyduruk araştırma ve makalelerle akademisyenler mi yardımcı olacak öğretmene?  
Kız erkek arkadaşlığını ta anasınıfına indirip teşvik eden, çocukları erken yaşta olgunlaşmaya zorlayan, şiddet dolu dizilerle gençleri kabadayı yapan medya mı yardımcı olacak öğretmene?  
Fulbright eliyle hazırlanan ve burnunun dibinde ne olup bittiğini kavratamayan, ezberci eğitim programlarınız mı öğretmene yardımcı olacak?
Yoksa ne zaman ne için kullanılacağını dahi bilmeden çöpe atılan tabletli eğitim modelleriniz mi öğretmene yardımcı olacak?
Belki de beş yıldızlı otellerde yemesi içmesi bol çalıştaylarınız yardımcı olacak… Çalıştay bilmeyenin de ne kadar çok şey beklediği bir çalışma, adı bile yetiyor Allah için…

Kim yardımcı olacak öğretmene?
Birisi Krala çıplak olduğunu, kurumsal günahlarının biçare keçinin yüklenemeyeceği kadar ağır olduğunu, günahın keçide olmadığını ne zaman haykıracak?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Musa derki 3 hafta önce

Sadece Kral çıplak olsa
kral sülalesi çıplak
Ciplaklik sorun olarak görülmüyor ki cozulsun