Trump'ın ilk resmi Asya ziyareti esnasında aslında ABD'nin oluşturmaya çalıştığı dünya hegemonyasında nasıl gerilediği net olarak ortadaydı. Bu aşikar görünümü ABD'nin hatalarından ziyade Çin'in Asya özelinde yaptığı yerel dinamiklerin önemine atıf yapan ve saygı duyan tavrına dayandırmak daha doğru olacaktır.

Trump'ın “Önce Amerika” sloganıyla çıktığı yolda bundan sonra ki tüm diğer ülke ziyaretlerinde samimiyetinin sorgulanacağı kesin. Aynı zamanda ülkesi içerisinde yaşadığı çalkantılı iktidar sürecinin de güven vermemesi ve daha ilk yılından Amerikan siyaseti deyimiyle “topal ördek” noktasına gelmiş olması da bir diğer etken. Öngörülemez tarzı, Çin ile başlayan ilk dakika atışmaları ve devam eden süreçteki “çarkı”, AB ve NATO ile yine ilk dönem dialogları ile devam eden süreçteki söylem ve eylem farklılıkları Trump'ın her anlamda sorgulanmasına neden oluyor.

ABD her nekadar dünya karar alıcıları içerisindeki önemini ve etkisini sürdürüyor olsa da yukarıda saydığım gelişmeler bu etkinin giderek aşındığını gösteriyor. ABD içerisinde devam eden güçler arası gizli savaş ABD'nin diğer ülkeler nezdinde güven ve istikrar sorgusu yaşamasına sebebiyet veriyor. Buradan dönüş ABD içerisinde ki güç savaşının gidişatı iyi analiz edildiğinde geri dönülmez bir noktada gözüküyor. Kendi içlerinde ki durdurulamaz rekabet ülkelerinin bulunduğu “süper güç” pozisyonunu diğer olası rakiplerine hem ekonomik hemde siyasi anlamda kaptıracaklarının ayak sesleri.

Suudi Arabistan üzerinden ivmelendirdikleri yeni hamle, Irak ve Suriye özelinde yaptıkları gizli/açık hamleler genel anlamda kısa vadede karşılık bulmadı. Özellikle dünya kamouyunun aklıyla dalga geçercesine harf oyunları ile ürettikleri terör örgütleri ile oynadıkları oyun artık herkesin malumu. Hatta Rakka'da ayyuka çıkan “terör dayanışması” ABD'yi açıkca eleştirmekten genel olarak imtina eden İngiltere basınına dahi büyük puntolarla konu olmuş durumda. BBC'nin rapor ve görüntülere dayandırarak attığı manşet ABD içerisinde ki gizli savaşın dış ayakları ile birlikte nasıl kendi adlarına imaj zedelenmesi getirdiğinin en net örneği...

Gelinen noktada; kısa vadede imajını çizen ABD orta vadede tam bir itibar kaybı, uzun vadede ise bir intiharı gerçekleştiriyor. “Bir süper güç intihar ediyor”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol